Nauka jazdy na nartach z instruktorem, czy bez?

Niezależnie od wieku każdy może nauczyć się jazdy na nartach. Jak więc się za to zabrać? Uczyć się od znajomego, indywidualnie z instruktorem, czy może w grupie na wyjeździe na narty? Poznajcie plusy oraz minusy każdej z tych propozycji!

Na nartach przez wiele lat jeździły tylko osoby, których uczyli rodzice, następnie ci uczyli swoje dzieci i tak rozpowszechniano naukę jazdy na nartach. Ostatnie lata pokazują, że coraz więcej dorosłych zaczyna naukę jazdy na nartach.

Źle wyregulowane wiązadła, czy też niewłaściwy dobór nart są głównymi podwodami kontuzji, wielu osób, które na własną rękę rozpoczynają naukę jazdy na nartach. Nauka jazdy na własną rękę, powoduje, że uczymy się złych nawyków, które spowodują, że nasz rozwój będzie utrudniony. Chodzi m.in. o „siadanie na tyłach” skręty poprzez rotację tułowia i nóg.

Uczenie się jazdy od znajomego, czy też kolegi także nie jest dobrym pomysłem. Na to rozwiązanie decyduje się wiele osób, ponieważ przede wszystkim jest tanie. Niestety zazwyczaj na tej zalecie się kończy, nawet jeżeli ktoś bardzo dobrze jeździ na nartach, nie oznacza, że będzie wiedział jak przekazać nam swoją wiedzę.

jazda na nartach początkujacy

źródło: pixabay.com

Najdroższą opcją, która jednocześnie jest najbardziej efektowna, to indywidualne lekcje z instruktorem. Instruktor dobierze odpowiedni sprzęt, nauczy wszystko zapinać oraz regulować. Podczas pierwszego wjazdu wyciągiem, pokaże m.in jak z niego korzystać, by nie wyrządzić sobie krzywdy. Wybierając instruktora, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak tłumaczy i czy miło spędza się z nim czas, bo to właśnie to ma największy wpływ, jakie umiejętności nabędziemy.

Popularną formą nauki są zajęcia grupowe zorganizowane na wyjeździe na narty. Podczas takich zajęć jesteśmy postawieni w rzędzie, a następnie omawiane są z nami ćwiczenia. Chociaż minusem jest to, że uwaga instruktora musi być dzielona między kilkoma osobami, to możemy między sobą wymieniać doświadczenia.

Z formy takiego szkolenia zazwyczaj można skorzystać na zorganizowanych wyjazdach na narty, zdarza się także, że w terminach, gdy w ośrodku odbywają się turnusy, można skorzystać z takiego szkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *